• +420 583 311 222
  • feminaplus@feminaplus.cz

Pánevní zánětlivá nemoc (zánět vaječníků)

Pánevní zánevní zánětlivá nemoc – zánět vaječníků

Pánevní zánětlivá nemoc je infekční onemocnění, které postihuje dělohu, vejcovody, někdy vaječníky (vaječníky samy o sobě jsou proti infekcím poměrně odolné) a může se rozšířit až na pánevní pobřišnici.

Velká většina případů je způsobena dvěma pohlavně přenosnými bakteriemi. Na prvním místě je to Chlamydia trachomatis, v našich krajích výrazně vzácnější je Neisseria gonorrhoeae (původce kapavky).

Pánevní zánětlivá nemoc se projevuje bolestmi (často jen pobolíváním) v podbřišku, bolestmi při souloži, může být nažloutlý výtok, častým projevem je také krvácení nebo špinění „mimo cyklus“ nebo opakované špinění při užívání antikoncepčních pilulek (tzv. krvácení z průniku – objevuje-li se opakovaně, je vždy nutno myslet na infekci především
Chlamydia trachomatis). Celkové příznaky (zvýšená teplota) obvykle chybí.

Lékař při vyšetření zjistí bolestivou dělohu a její okolí. To většinou postačuje k tomu, aby vyslovil diagnózu a zahájil léčbu antibiotiky, zprvu ambulantní, pokud se potíže zhoršují, je nutný pobyt v nemocnici (nejtěžší formy pánevní zánětlivé nemoci je nutno operovat). Je však dobře vědět, že z gynekologického vyšetření se spolehlivá diagnóza učinit nedá, asi v polovině případů mají potíže jinou příčinu (jak zjistily studie, které nemocné ženy vyšetřovaly pomocí laparoskopie, tj. kamerou zavedenou přímo do dutiny břišní). Přesto není chyba každé podezření agresivně léčit, protože následky neléčené nebo pozdě léčené pánevní zánětlivé nemoci mohou být závažné (neplodnost). V léčbě se používají antibiotika, na která jsou citlivé obě uvedené bakterie. Léčba partnera je vhodná – pánevní zánětlivá nemoc je pohlavně přenosná infekce. Zpětně lze diagnózu potvrdit průkazem bakterií Chlamydia trachomatis nebo Neisseria gonorrhoeae v hrdle děložním – průkaz však trvá několik dní a tak dlouho není možno s léčbou vyčkávat.

Prevencí pánevní zánětlivé nemoci je na prvním místě odpovědný výběr sexuálních partnerů. Proti přenosu bakterií do značné míry (nikoli stoprocentně) chrání kondom. Určitý ochranný vliv má i hormonální antikoncepce všeho druhu, včetně hormonálního nitroděložního tělíska Mirena (vliv hormonů na hlen v kanálku hrdla děložního způsobuje, že je pro bakterie obtížně prostupný a riziko vzestupu infekce na dělohu a vejcovody je sníženo).

Opakovaná pánevní zánětlivá nemoc znamená buď opakovanou infekci od neléčeného partnera (nebo od partnera opakovaně infikovaného další partnerkou) nebo jde o jiné onemocnění než zánět. Potvrzení diagnózy laparoskopií a průkazem bakterií je v těchto případech velmi vhodné.

„Chronická“ pánevní zánětlivá nemoc v přesném slova smyslu patrně neexistuje. Buď jde o potíže vyplývající z pozánětlivých změn (srůsty) nebo o nějaké jiné onemocnění, které způsobuje bolesti v podbřišku. K diagnóze chronických pánevních bolestí je většinou nutná laparoskopie.

Kontakty

Šumperk

FEMINA PLUS s.r.o.
M.R.Šteánika 3 (Poliklinika, vchod C)
Šumperk 787 01

  • +420 583 311 222

Rapotín

Nám. Svobody 690
Rapotín 788 13

  • +420 739 096 078

Sobotín

Sobotín 16
Sobotín 788 16

  • +420 583 237 155

FEMINA PLUS s.r.o. | Gynekologická ambulance

IČO: 27793281